Dr. Hakan Evruke

Tüp Mide Ameliyatı (Sleeve Gastrektomi), kilo verme ihtiyacı duyan hastalar arasında en yaygın tercih edilen tedavi yöntemlerinden biridir.

 

Bu cerrahi prosedürde, mide hacmi küçültülerek kalıcı ve etkili kilo kaybı hedeflenir. Bu, hastaların daha küçük porsiyonlarla daha hızlı doymasını sağlar. Mide, tüp şeklinde yeniden şekillendirilir, bu da yeme isteğini azaltır ve beyinin daha az açlık hissetmesine neden olur.

Deneyimli bir hekim ekibi tarafından yönlendirilen kişiye özel tedavi programları ile obeziteyi bütünsel bir yaklaşımla ele alıyoruz.

 

Obezite cerrahisi (bariatrik cerrahi) çeşitli uygulamaları içerir ve Tüp Mide Ameliyatı (Sleeve Gastrektomi) bunlardan biridir.

Bu ameliyat genellikle laparoskopik yöntemle veya halk arasında bilinen adıyla kapalı cerrahi olarak gerçekleştirilir. Mide boyutunun küçültülmesi, tüketilen besin miktarını sınırlar ve aynı zamanda hormonal değişikliklere yol açar, bu da hastanın cerrahi sonrası ideal kiloya ulaşmasına veya kilo kontrolünü sürdürmesine yardımcı olur.

 

Tüp Mide Ameliyatı (Sleeve Gastrektomi), sadece estetik kaygılar için değil, aynı zamanda obezite kaynaklı sağlık sorunlarını azaltmak için yapılır.

 

Obezite tedavi edilmediğinde, kalp hastalıkları, yüksek tansiyon, yüksek kolesterol, obstrüktif uyku apnesi, tip 2 diyabet, inme, kanser ve infertilite gibi sağlık sorunlarına neden olabilir.

Mide Bypassı (Roux-en-y gastric bypass), mide ameliyatının farklı bir türüdür. Bu operasyon sırasında mide, yemek borusundan hemen sonrasındaki küçük bir bölümü hariç bırakacak şekilde büyük bir kısmı atlanır. Aynı zamanda ince bağırsaklar mideye bağlanır. Sonuç olarak, tüketilen yiyecek miktarı azalır ve emilim etkilenir. Bu yöntem, özellikle insülin bağımlı diyabetiklerin kan şekerini daha iyi kontrol etmelerine yardımcı olabilir.

 

Obezite ameliyatları, morbid obezite denilen aşırı ve hastalık derecesinde obeziteye sahip hastalar için düşünülür. Tedavi yaklaşımı, multidisipliner bir ekip tarafından yönlendirilir. Hastalar endokrinologlar, diyetisyenler ve gerektiğinde psikologlar tarafından değerlendirilir. Ameliyat öncesi hormonal sorunlar ve ameliyat uygunluğu endokrinologlar tarafından dikkatlice değerlendirilir.

Obezite ameliyatlarının maliyetleri kişiden kişiye değişebilir ve yeme alışkanlıklarının değişmesi ile birlikte morbid obezitenin görülme sıklığı hızla artmaktadır. Deneyimli hekimler ve uzman kadromuzla, size en uygun tedavi seçeneklerini sunarak obezite tedavisi için kliniğimize başvurabilirsiniz.